Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/301175/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Není bodlák jako bodlák. To platí o celkem zapomenuté bylince. Ostropestřec mariánský neboli Kristova koruna je významnou bylinou, která by neměla v žádné domácnosti scházet.
Už v minulosti, byl ostropestřec využívám hojně v lékařství jako tinktury, oleje nebo čaje. Má výrazné účinky v oblasti především jater.
Využití
Využití je především v léčbě nemocí jater. Jeho používání usnadňuje vylučování žluči a dobře působí na celkové trávení. Ostropestřec též pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Všeobecně je velkým antioxidantem a dokáže pomoci i se žlučovými kameni v počátcích. Tato bylina je doporučována především pro lidi s jaterními problémy, i lidmi, kteří nadměrně požívají alkohol nebo tučná jídla.
Ostropestřec je účinný i proti horečce a také pomáhá při bolestech hlavy. Odvar ze semen je vhodný k léčbě gynekologických obtíží. Využívá se například také při cirhóze jater či jako následná léčba po chemoterapii. Dále také ostropestřec výrazně pomáhá při léčbě infekční mononukleózy.
Ostropestřec mariánský je také užíván při psychických problémech – především při léčbě depresí. Pomáhá také řešit problémy hemeroidů.
Není potřeba se bát v případě dlouhodobého užívání této bylinky. Právě naopak. Tím, že obsahuje antioxidanty, aminokyseliny, hořčík či flavonolignany, tak vám může jedině pomoct.
Pěstování
Rostlina pochází původně od pobřeží Středozemního moře. Má tedy ráda slunná místa. Za touto bylinou se vydejte na slunnou, kopcovitou louku. Hojně se tam totiž vyskytuje. Jestliže ji tam ale nenajdete, můžete si ji vypěstovat.
Pokud chcete pěstovat ostropestřec doma, lze ji jednoduše vypěstovat od semínek. Tomuto bodláku vyhovuje slunné místo a nejlépe dost vápněný záhon. V kyselém prostředí Ostropestřec nevyroste. Výsev je v dubnu. Vysévejte semena v dostatečné vzdálenosti, neboť bodláky jsou dost náročné na prostor. Dospělý ostropestřec má 1,5 až 2 metry.
Ostropestřec je dvouletá bylina, která se tedy pěstuje jako letnička.
Sběr
Sběr se uskutečňuje od poloviny do konce srpna, v druhém roce od vysetí. Sbírá se především plod – v době, kdy se začíná objevovat bílé chmýří. Využití ale najde i kořen či listy ostropestřce.
Ač se tedy zdá, že to je pouze bodlák, není. Je to významná bylinka, kterou využívali hojně naši předci a zřejmě věděli proč.