Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/301175/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Některé léčivé bylinky najdeme doslova na každém rohu, pro jiné bychom se museli vydat na speciální místa, a přesto si nemůžeme být zcela jistí, že na ně narazíme. Arnika (nebo také prha) horská patří do druhé skupiny. Její léčivé schopnosti jsou však natolik významné, že se výlet do hor, kde se nachází její přirozené prostředí, rozhodně vyplatí – byť jen kvůli tomu, abychom si ji prohlédli. Protože se totiž jedná se o chráněnou rostlinu, její sběr ve volné přírodě není možný a je nutné si ji obstarat nákupem ve specializovaných prodejnách.
Popis rostliny Arnika horská
Arnika horská je vytrvalá, až půl metru vysoká bylina z čeledi hvězdnicovitých – jedné z nejbohatších čeledí dvouděložných rostlin vůbec. Zástupci této čeledi se vyznačují nesmírnou různorodostí a spojuje je jediné: květenství v podobě úboru. V případě arniky jsou květy nápadně velké a jasně žlutooranžové, takže září již z dálky.
Pokud právě nekvete, poznáme ji podle dlouze plazivých oddenků a přízemní růžice listů s lodyhou porostlou menšími lodyžními lístky. Vyskytuje se po celé Evropě převážně na prosvětlených stanovištích: na loukách, pastvinách či okrajích rašelinišť. Hojnější je ve vyšších nadmořských výškách (jak ostatně napovídá její druhové jméno), například v Pyrenejích na ni můžeme narazit až ve výšce 2500 metrů.
Užívá se pouze zevně
Důvodem, proč se o arnice horské zmiňujeme, je samozřejmě její využití v lidové medicíně. Původ tradice jejího sběru a lze vysledovat do daleké minulosti. Naši předkové si pomocí tinktury z arniky léčili drobnější poranění, oděrky nebo bodnutí hmyzem, dobře totiž znali její protizánětlivé a zklidňující účinky. Dnes už víme, že za ně jsou zodpovědné převážně silice a další specifické látky obsažené zejména v oddenku a méně také v květech, které se sbírají a suší.
Mast z arniky pomáhá při artritidě a bolestech kloubů. Vnitřní užívání se ovšem nedoporučuje – arnika totiž obsahuje kromě léčivých i látky jedovaté, které mohou vést ke zdravotním komplikacím (vedle přechodných symptomů jako zrychlené bušení srdce nebo arytmie je tu riziko gastroenteritidy či dokonce paralýzy svalstva).