Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/301175/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Ve věku kolem padesáti let čeká každou ženu období klimakteria neboli tzv. přechodu. V té době, která může trvat několik měsíců i let, dochází k pozvolnému vyhasínání pohlavního cyklu a žena postupně ztratí menstruaci.
Není to vůbec nic příjemného
Klimakterium bývá všeobecně spojováno s nepříjemnými fyziologickými příznaky – ty údajně potrápí až 90 % všech žen. Celý proces je totiž doprovázen snížením hormonální aktivity, což se neobejde bez vnějších projevů. Jejich konkrétní podoba se však individuálně velmi liší. Nejčastěji jsou popisovány deprese, změny nálad, návaly horka, sklony k nadváze, zvýšené riziko vzniku osteoporózy nebo rychlejší stárnutí kůže vzhledem ke sníženému množství vody v pokožce. Je logické, že většina žen se chce takových symptomů, pokud možno vyvarovat a prožít menopauzu co možná nejklidněji. Mnohdy pak hledají pomocníka v říši rostlin. Zde se skutečně nabízí celá řada možností, jak si přirozeně a zcela bez vedlejších účinků ulevit.
Které bylinky zvolit
Lidová medicína již velmi dávno objevila bylinky, které jsou jako stvořené pro „ženské obtíže“. Pomáhají při menstruačních bolestech, léčí záněty pohlavních cest, nebo právě zklidňují rozbouřené hormony v období klimakteria. Některé z nich naleznete přímo „za humny“ – například kozlík lékařský, šalvěj či třezalku si můžete bez obav nasbírat ve volné přírodě nebo vypěstovat na zahrádce. Následně se ze sušené natě připravuje čaj, který lze popíjet víceméně v libovolném množství v průběhu celého dne. Jinou možností je příprava alkoholové tinktury, kterou posléze užíváme ve formě kapek.
Další možnosti
Pokud dáváte přednost exotičtějším rostlinám, velkou pomoc skýtá například tradiční čínská medicína. Nejznámější je patrně andělika čínská, klanopraška čínská nebo tzv. červený jetel. Velký potenciál mají i bylinky původem z amazonských pralesů, které užívají místní indiáni. Z nich můžeme zmínit třeba macu nebo rostlinu známou jako muira puama. Obecně se doporučuje konzumovat byliny s vyšším obsahem fytoestrogenů (například sóju nebo chmel) a nezapomínat na dostatečný příjem vitaminů. Vhodnou volbou bude každá bylinka, která