Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/301175/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Všichni asi známe tupou bolest hlavy, tlak v oblasti čela, hnisavý výtok z nosu a vysokou teplotu. To vše jsou hlavní projevy zánětu vedlejších nosních dutin. Nejčastěji nás právě potrápí v těchto chladných měsících.
Příčinnou zánětu nosních dutin je bakteriální infekce. Bakterie postupně zablokovávají propojení nosu s vedlejšími dutinami, a způsobují tak otok. Ten má za následek právě onen tlak a bolest v oblasti očí a čela.
Prvními kroky k prevenci a ke zmírnění obtíží je bezpochyby časté a pravidelné odstraňování hlenů z ucpaného nosu. Velmi vhodné je vyhnutí se znečištěnému vzduchu jako je například cigaretový a jiný kouř, chemikálie. Skvělým pomocníkem je zvlhčování vzduchu, které lze zajistit několika způsoby, i když zrovna nevlastníte zvlhčovač vzduchu. Dobrým způsobem je miska s vodou na topení, krb a nebo také mokrý ručník v místnosti.
Při léčbě bolavých dutin je možné zaměřit se zprvu na domácí metody. Vyzkoušet můžete obklady s jod-bromovou solí. Urychlují totiž čištění nosu a vedlejších dutin. V řadě domácností našich babiček se také praktikují bylinné inhalace, které ulevují od bolesti, pomáhají ředit hlen a následně podporují jeho uvolňování. Takové inhalace ale nezmírňují otok. Pomocníkem také mohou posloužit různé bylinné masti, teplé obklady z hrachu nebo hořčice. Inhalace s cibulí, česnekem a nastrouhaným křenem.
Pokud chcete urychlit uzdravování, nebo máte pocit, že domácí metody již nestačí, doplňte tyto metody přípravky z lékárny. Vyzkoušet můžete nosní spreje, vyplachování nosní konvičkou, volně dostupné polykací tablety vhodné při léčbě rýmy. Bylinné čaje. Oblíbeným přípravkem je nosní sprej s mědí a mořskou solí. Pokud však rýma stále trvá a bolesti neustupují je vhodné navštívit lékaře. V některých případech je totiž nutné nasadit léčbu antibiotiky.