Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/301175/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
První boty. Věčné maminkovské téma. A zároveň téma, na které má každá maminka vlastní názor. Bohužel univerzální pravdy se stejně nedobereme, přesto lze stanovit pár pravidel, která by měla výběr prvních bot usnadnit.
První obuv není první krok v oblékání!
Na první botičky není spěch. To je bohužel věc, kterou nechce řada maminek slyšet. Avšak čerstvý chodec do bot nepatří! Alespoň dva měsíce by děťátko mělo chodit bez bot. Ideálně zcela bosé, případně v ponožkách. Pokud to není možné, protože je doma zima a nebo proto, že se chce děťátko vydat na průzkumy po venku, jsou na místě capáčky.
Kožené capáčky nebrání nožičce v přirozeném vývoji, umožňují dítěti vnímat podklad, po kterém chodí. Mohou být zcela jednoduché, pouze kožné, avšak mohou mít i pogumovanou podrážku. Pro zimní začínající chodce jsou k sehnání capáčky softshellové.
Vím, co pro dítě chci?
Trh nabízí nepřeberné množství druhů obuvi. Klasické boty, které známe a které zaplavují běžné obchody i různé řetězce. Nemusí být vůbec špatné, mnohdy ale podléhají módním trendům bez ohledu na zdraví nohou.
Současná trendy vlna barefoot obuvi je silně patrná napříč generacemi i napříč sociálními vrstvami – bosé chodce najdeme ve městech i na venkově, při prohlídce památek i při treku po horách, nosí je náctiletí i lidé pokročilého věku. Někdo propadne trendu dříve, jiný později, někdo vůbec. Cesta k barefootovým botám je však jednosměrná: pokud dítě bude od dětství obouvat pouze barefoot, tak si do tanečních klasické lodičky prostě nenazuje.
Něco mezi, taková zlatá střední cesta, je obuv kompromisní, která nesplňuje všechny standardy barefoot, avšak stěžejní body respektuje: dostatečný prostor pro prsty.
Otázka, jakou cestou se vydat, je poměrně zásadní. Problémem je, že je třeba si na ni odpovědět relativně záhy. Pokud tápete, hledejte pro a proti, vydejte se do obchodu, sami si vyzkoušejte různé druhy obuvi. Pro představu je to to nejlepší, co může člověk udělat: zkoušet.
Výhody kamenného obchodu
Největší výhodou kamenného obchodu je možnost konzultace. Personál oboru prostě rozumí, není problém dítěti nožku přeměřit, vyzkoušet různé druhy bot, tak, aby opravdu sedly.
Obvyklá reakce odpůrců nákupu v obchodě je snadná: je to drahé! Ale řada obchodů má i e-shopy a cenu v prodejně i v eshopu drží stejnou, takže tento argument padá.
Ani do obchodu není nutné cestovat daleko. Kvalitní boty neposkytují jen trendy obchody známé z Instagramu, ale široký sortiment seženete mnohdy i v menších městech a v docela malých obchodech. Například v Chrudimi (cca 20 tisíc obyvatel) nalezneme hned dvě specializované prodejny zdravého obouvání, z nichž botickovchrudim.cz je zaměřena výhradně na dětskou klientelu! Tedy i v menších městech není potíž sehnat odborníky, kteří nejen doporučí, ale také vysvětlí a nabídnou
alternativy. O větších městech nemluvě. A jak již bylo řečeno, i tyto menší prodejny mívají zpravidla e-shop, takže ceny není potíž zjistit předem, aby byl člověk připraven. Nicméně boty, tedy jejich kvalitu, se nevyplatí podceňovat, kvalitním obouváním dítěte určujeme zdravý fyziologický vývoj jeho nožky pro celý další život.
Každé pravidlo má svou výjimku!
Samozřejmě, že i v obouvání existují výjimky. Ta nejzásadnější spočívá v situaci, kdy má děťátko jakoukoliv vadu či odchylku nožek (pozor, nejen chodidla!). V takovém případě je třeba dbát zvýšené opatrnosti a nenechat se inspirovat tím, jak to dělá většina ostatních maminek. Dopřejte sluchu pediatrovi či fyzioterapeutovi a botky volte obzvláště pečlivě. Navíc v tomto případě skutečně vyrazte do prodejny obuvi.